S. No Name of students Program Year Details of Awards
1 Shubhi Jain CSE – 1  

2022

 

Best Outgoing Student Award 2022
2 Muskan Jain CSE – 2
3 Sunny Singh CSE 2nd Year First position in Hackathon conducted by Techshuttle.
4 Aryan Gupta CSE 3rd Year 1. Software engineer intern at 6th Street.com (UAE)

2. Secured 1327 rank in Codechef Competitive coding contest among 26k participants.

3. Secured 1st position in FIN MANIA competition organized by EDC

4. Google Cloud Security Challenge

5. Stanford University AI Program

5 Nitya Nagpal CSE 3rd Year Techno Pairs Event – BVEST on Oct 2021
6 Aryan Gupta CSE 3rd Year 1. Software engineer intern at 6th Street.com (UAE)

2. Secured 1327 rank in Codechef Competitive coding contest among 26k participants.

3. Secured 1st position in FIN MANIA competition organized by EDC

7 Manan Pruthi CSE 3rd Year 1st position at the competition – Mind Tentacles
8 Aditya Tomar CSE 3rd Year Best idea in SUP hackathon, Among Top 5 Contributor in Open Source domain in GWOC,

Devfest Shirt and stickers, Google Cloud T Shirt and stickers for One track of ML

9 Chayan Manocha CSE 3rd Year Star of the year
10 Shubham

Ankit Choudhary

Agam Madan

CSE 3rd Year Paper published: Toward Integrated CNN-based Sentiment Analysis of Tweets for

Scarce-resource Language—Hindi [SCI]

11 Shubham CSE 3rd Year Paper published: Identify glomeruli in human kidney tissue images using a deep

learning approach [SCI]

12 Agam Madan CSE 3rd Year Paper published: Empirical Assessment of Bacillus Calmette-Guérin Vaccine to

Combat COVID-19 [SCI]

13 Harshit Garg CSE 3rd Year Paper accepted: Predicting Attributes based Movie Success through Ensemble

Machine Learning [SCI]

14 Archit Gupta CSE 3rd Year Paper Published: Generations of Software Engineering
15 Rishabh Tater  

 

CSE 3rd Year 1.                 WebD Internship(Yoganta).

2.                 Data Analyst Training/Internship(Shape AI), 30 days of cloud completion.

3.                 WebD Internship(Phontek)

4.                 BVEST – Second position in Web-O-Code

5.                 BVEST – Event Coordinator of ChallengeX.

16 Bharat Khanawalia CSE 4th Year IndiaSkills 2021 North Region (Mobile Application Development)
17 Muskan Jain CSE 4th Year AI/ML Hackathon (American Express)
18 Shubham CSE 4th Year Research Paper Published in Soft Computng, Springer Journal
19 Harshit Gaur CSE 4th Year 1 day Workshop on OpenCV and Google Cloud Vision at Auditorium
20 Dipit Vasdev CSE 4th Year E-Yantra Robotics Competition is organized by IIT Bombay, and I along with my

team ranked 2nd in the competition.

21 Srishti Jhunthra CSE 4th Year 1. Chapter published in the book “Computational Intelligence for Information

Retrieval” titled as “Song Recommendation Using Computational Techniques

Based on Mood Detection”.

2. Paper accepted: Predicting Attributes based Movie Success through Ensemble

Machine Learning [SCI]

3. Successfully completed 30 Days of Google Cloud.

4. Six-months internship with Coding Ninjas as a Ninja Entrepreneur.

5. One-month internship with Internshala as an Internshala Student Partner.

6. Completed a one-month internship as a Data science and business analytics

intern for The Sparks Foundation.

7. Head of Outreach team of BVEST 2021.

8. Awarded the title of “India’s Brightest Engineering Minds” by Economic Times

22 Madhav Kindra CSE 4th Year Research Paper published in Computation Intelligence for Information Retrieval

– A Fuzzy-Based Approach for Characterization and Identification of Sentiments.

23 Ahad Ali 

 

CSE 4th Year Internship on Mobile App Developer from Shoprox Technologies Pvt. Ltd. in

July-August, 2021

24 Eva Sarin 

 

CSE 4th Year 1.Outstanding WIE Student Volunteer Award Honoured by IEEE Delhi section,India for my invaluable contribution in Women in Engineering community 

for IEEE-International in June, 2021 awarded by IEEE Delhi Section 

2.Mentored over 200 participants in the international 36 hours long women centric

 hackathon Wiehack 3.0. May 2021 WieHack 3.0 

3.First female chairperson of an IEEE Student branch  
since July, 2021 

4. Internship on Azure cloud Engineer at Tech Mahindra Ltd. during May – 

September, 2021 

25 Arpit Jain 

 

CSE 4th Year Internship in Logic Fruit Technology from 21st  July to 31st   August, 2021.
26 Ayush Gupta 

 

CSE 4th Year Internship at BlobCity AI Solutions Pvt. Ltd, during August to September, 2021 
27 Sushil Kumar CSE 4th Year Internship on Game Development from Cognet Web Services during

July – August, 2021

28 Rishika Garg 

 

CSE 4th Year 1.Submitted paper titled ”Liver  Disease Prediction using Machine  Learning 

and Deep Learning – A Comparative Study to IDT Journal (Paper accepted). 

2.Submitted paper titled  ”Explainable AI for Sentiment Analysis   on Socialmedia” to journal titled  Multimedia Systems. Paper under  review.

29 Shreya Gupta 

 

CSE 4th Year Participated in Flipkart Grid Challenge 3.0, on 10th July,2021. GRiD is Flipkart’s Flagship  Engineering Campus Challenge which   provides us the opportunity to apply our technical knowledge and skills

to compete and complete key challenges.

30 Vividha 

 

CSE 4th Year Among top 150 teams in ZS Campus Beats Case Study Challenge

2021 following which received a pre-placement offer after clearing the PPI interviews.

S.No. Name of Student Program Year Event/Title Organised By/ Venue Award
1. Deeshant Gupta CSE 1 Picohack coding ninja Rs 500 amazon voucher + goodies
2. Ansh Kapoor CSE 1 Tech-a-Thon Online Winner
3. Aryan Gupta CSE 2 Received participation certificate in Goldman Sachs Ebgg. Virtual Program Online Participation
4.  Aryan Gupta CSE 2 Recieved participation certificate in Stanford University AI Program Online Participation
5.  Akshay Prabhat Mishra CSE 2 Emporia Online Participation
6. Divya Aggarwal CSE 1 WieHack 3.0, CoviHack’21, Idea Install, Hack the Crisis 2021 Online Participation
7.  Gautam Chopra CSE 1 ELECTROTHON 3.0, IDEA INSTALL Online Participation

List of Events outside the state

S.No. Name of Student Program Year Event/Title Organised By/ Venue Award
1 Kautuk Kundan CSE 4 “FACEBOOK F8 Developer Scholarship – April 2019 developer summit and hackathon at SAN JOSE, CALIFORNIA scholarship
2 Kautuk Kundan CSE 4 Invited Talk at GOOGLE DEVELOPER’S SUMMIT Goa All expenses paid seminar trip by GOOGLE)
3 Brahmdeep Singh CSE 4 Website Launch Commerce Ministry Certificate of appreciation
4 Kautuk Kundan CSE 4 Became PROGRAM LEAD For Developer Student Club by GOOGLE DEVELOPERS GOOGLE DEVELOPERS PROGRAM LEAD
5 Harshita Diddee CSE 3 Singapore-India Hackathon Chennai Second Position
6 Divyanshu Sharma CSE 3 Singapore-India Hackathon Chennai Ninth Position
7 Nikhil Kalra CSE 3 Singapore-India Hackathon Chennai Participation
8 Chetan Verma CSE 3 Student Partner Team Microsoft Participation
9 Divyanshu Sharma CSE 3 Celestini Prize India( Paul baran young scholars) The Marconi Society Second Position
10 Harshita Diddee CSE 3 Celestini Prize India( Paul baran young scholars) The Marconi Society Second Position
11 Shivam Grover CSE 3 Celestini Prize India( Paul baran young scholars) The Marconi Society Second Position
12 Shivani Jindal CSE 3 Celestini Prize India( Paul baran young scholars) The Marconi Society Second Position
13 Agam Madan CSE 2 CTRL ALT HACKS 1.0, Ansal University Gurugram First position
14 Agam Madan CSE 2 Dexterix 2.0, Galgotias University Greater Noida Second Position
15 Piyush CSE 2 Crux-Data Structure and Algorithms Noida Participation
16 Muskan Jain CSE 2 Recognition from IBM for Master the Mainframe-2019 Online Participation

 

List of Events within the state

S.No. Name of Student Program Year Event/Title Organised By/ Venue Award
1.        Udit CSE 4 HackDTU DTU First Position
2.        Kautuk Kundan CSE 4 Was invited as a GUEST LECTURER on machine learning at Council of Scientific & Industrial Research (CSIR – NISCAIR). CSIR – NISCAIR Participation
3.        Kautuk Kundan CSE 4 Build for India hackathon IIT-Delhi Winner
4.        Kautuk Kundan CSE 4 Amity Cyber Cub Hackathon WINNER
5.        Udit CSE 4 Choosen as Chapter Leader of Girlscript Foundation GirlsCript Foundation Delhi chapter leader
6.        Aman Chouhan CSE 4 “Social media Coordinator of GirlsCript Foundation GirlsCript Foundation Delhi Social media Coordinator
7.        Nitin Bora CSE 3 Hack CBS 2.0 DU Participation
8.        Karan deep singh CSE 3 Internship FortKnight Innovations delhi Participation
9.       
10.    Karan Goyal CSE 3 Ideathon NSUT Third Position
11.    Kanishk Batra CSE 3 Hacktoberfest 2k19 GTBIT Second Position
12.    G Shivani CSE 3 Impulse 2019 MAIT Second runner-up
13.    Muskan Srivastava CSE 3 Hacktoberfest 2k19 GTBIT Participation

List of Events outside the state

S.No. Name of Student Program Year Event/Title Organised By/ Venue Award
1 Tushar Chugh CSE 3 Codesule November Edition Nagarro Rank 9
2 Aman Chouhan CSE 3 PyTorch Udacity Scholarship Challenge Facebook Rank 6
3 Aaditya Varshney CSE 3 Codesule November Edition Nagarro Rank 3
4 Gyantosh Kumar CSE 3 Codesule November Edition Nagarro THIRD POSITION
5 Rishabh Malik CSE 3 UEM code storm UNIVERSITY OF ENGINEERING & MANAGEMENT, JAIPUR THIRD POSITION
6 Siddhant Rathore CSE 3 UEM code storm UNIVERSITY OF ENGINEERING & MANAGEMENT, JAIPUR Participation
7 Tarun Chugh CSE 3 International Collegiate Programming Contest National Institute of Technical Teachers’ Training and Research, Kolkata Participation
8 Samarth Joshi CSE 3 International Collegiate Programming Contest National Institute of Technical Teachers’ Training and Research, Kolkata Participation
9 Anurag Jindal CSE 3 International Collegiate Programming Contest National Institute of Technical Teachers’ Training and Research, Kolkata Participation
10 Akash Gupta CSE 3 Fundamental of digital marketing Google digital unlocked Participation
11 Akash srivastava CSE 2 Coding Blocks Online Participation
12 Akash srivastava CSE 2 e-Yantra Robotics Competition 2018 IIT Bombay Participation
13
14 Kshitij Sidana CSE 2 e-Yantra Robotics Competition 2018 IIT Bombay Participation
15 Pranay Tummalapalli CSE 2 e-Yantra Robotics Competition 2018 IIT Bombay Participation
16 Tanya Gupta CSE 2 e-Yantra Robotics Competition 2018 IIT Bombay Participation
17 Harshita Diddee CSE 2 e-Yantra Robotics Competition 2018 IIT Bombay Participation
18 Shivani Jindal CSE 2 e-Yantra Robotics Competition 2018 IIT Bombay Participation
19 Anuj Trehan CSE 2 e-Yantra Robotics Competition 2018 IIT Bombay Participation
20 Shivam Grover CSE 2 e-Yantra Robotics Competition 2018 IIT Bombay Participation
21 Anuj Trehan CSE 2 Project: Auto Tagging Algorithm 2.0 IIT Bombay Participation
22 Ayushi Tulsyan CSE 2 MOOC Course CDAC, Noida Participation
23 Chetan Verma CSE 2 SIH 2019 Grand Finale NDIM Participation
24 Disha Chauhan CSE 2 C++ Classroom Program Coding Ninja Participation
25 Divyanshu Sharma CSE 2 SIH 2019 Grand Finale NDIM Participation
26 Harshita Diddee CSE 2 SIH 2019 Grand Finale NDIM Participation
27 Himani Negi CSE 2 SIH 2019 Grand Finale NDIM Participation
28 Varun Chopra CSE 2 SIH 2019 Grand Finale NDIM Participation
29 Pranjal Kandhari CSE 2 Rajasthan hackathon 5.0 Government of Rajasthan First Position
30 Romy Kumari CSE 2 Make it real hackathon BMS college bangalore Participation
31 Ayushi gupta CSE 2 Internshala training Online Excellence Award
32 Ayushi gupta CSE 2 Coding elements Online Participation

List of Events within the state

S.No. Name of Student Program Year Event/Title Organised By/ Venue Award
1 Siddhant Rathore CSE 3 What the Hack  MSIT First Position
2 Akash srivastava CSE 2 Technical Project Exhibition 2018 MSIT, New Delhi Participation
3 Akash srivastava CSE 2 Orientation Program on R Programming NSIC, DELHI Participation
4 Ayushi Tulsyan CSE 2 Anugoonj (Footloose) GNIM, Delhi Participation
5 Ayushi Tulsyan CSE 2 Android Workshop DTU Participation
6 Ayushi Tulsyan CSE 2 Orientation Program on  Big Data NSIC, DELHI Participation
7 Ayushi Tulsyan CSE 2 Orientation Program on R Programming NSIC, DELHI Participation
8 Ayushi Tulsyan CSE 2 T- hacks 2.0 ADGITM, DELHI Participation
9 Chetan Madan CSE 2 Invictus-19 DTU, DELHI SECOND Position
10 Chetan Madan CSE 2 MS-hack Microsoft, Delhi Participation
11 Chetan Madan CSE 2 Eckovation IIT Delhi Appreciation
12 Chetan Verma CSE 2 Aarambh 2k18 (Cricket)  GB Pant, Okhla Participation
13 Chetan Verma CSE 2 Orientation Program on  Big Data NSIC, DELHI Participation
14 Chetan Verma CSE 2 Orientation Program on R Programming NSIC, DELHI Participation
15 Chetan Verma CSE 2 HackIIIT Delhi IIIT Delhi Participation
16 Deepak Dhingra CSE 2 HackBMU BML Munjal University Participation
17 Disha Chauhan CSE 2 Anugoonj (Footloose) GNIM, Delhi Participation
18 Disha Chauhan CSE 2 Fest Moksha 2019 (Duet Dance) NSUT, Delhi Second Position
19 Harshita Diddee CSE 2 Conferomun 2018 Khalsa College, DU Award
20 Harshita Diddee CSE 2 Zenithmun 2018 Miranda House, Delhi Participation
21 Harshita Diddee CSE 2 Invictus-19 DTU, DELHI SECOND Position
22 Pranav Pushkar CSE 2 Aarambh 2k18 (Cricket)  GB Pant, Okhla Participation
23 Mithilesh Singh CSE 2 Orientation Program on R Programming NSIC, DELHI Participation
24 Mithilesh Singh CSE 2 Orientation Program on  Big Data NSIC, DELHI Participation
25 Pranjal Kandhari CSE 2 Orientation Program on R Programming NSIC, DELHI Participation
26 Preetish sajwan CSE 2 Orientation Program on  Big Data NSIC, DELHI Participation
27 Preetish sajwan CSE 2 Orientation Program on R Programming NSIC, DELHI Participation
28 Preetish sajwan CSE 2 Aarambh 2k18 (Cricket)  GB Pant, Okhla Participation
29 Varun chopra CSE 2 Anugoonj (Group song) GNIM, Delhi Participation
30 Akash Gupta CSE 2 Orientation Program on  Big Data NSIC, DELHI Participation
31 Akash Gupta CSE 2 Orientation Program on R Programming NSIC, DELHI Participation